Yalan yok, sessizlik iyidir

 

IMG_1076 (1)

sessizlikte yapılabilecekler-1

Artık moda bir koltuğa on karpuz sığdırmak. Her işi yapabiliyor olacaksın. Yok öyle sadece çocuğunu büyütüp onunla ilgilenmek. Çalışacaksın, ev işlerinde iyi olacaksın, en gurme yemekleri yapacaksın, eşinle aranı iyi tutacaksın, evin derli toplu olacak, çocukların bir aktiviteden öbür aktiviteye koşarak çılgınlar gibi oyunlar oynayacak, yaratacaksın, alışverişi yapacaksın, randevuları aklında tutacaksın..daha işte benim unuttuğum ama senin aklına gelen her ne varsa. Hıh, böyle olunca ve böyle yaşayınca gurur duyuyoruz, değil mi? Çok becerikliyiz. Herkes bize özeniyor.

Ama işin aslı öyle değil. Kendimizi kandırmayalım şimdi. Bir koltuğa on karpuz sığdırmaya çalışırken anamız ağlıyor da çaktırmıyoruz. Peki niye? Bir düşündün mü? Neden bu kadar zor olanı seçmek zorundasın? Muhtemel sebepler; elaleme güçlü görünme isteği, en başarılı çocuğa sahip olma isteği, en iyi yemek yapan, en bakımlı, en.. en.. en.. bir şeyler olma isteği.

Biraz rahatlasak. Gerçekten diyorum. İşleri bir bir üzerimize aldığımız için onlar bizim görev ve sorumluluklarımız oluyor. Gerek var mı? Zihnimizi bu kadar kalabalıklaştırıp, her işe bulaştırmasak çok basit ve mutlu bir yaşantımız olacak.

Ne yapmalı? Hemen söylüyorum. İşleri, görevleri, sorumlulukları çevremizdekilere delege etmeli. Çevremizdekilere de görev ve sorumluluk vermeli. Çok mu zor? Değil! Bu seçip seçmemekle alakalı.

Evet, çocuklarla da görev ve sorumluluklarımızdan feragat etmek mümkün. Kendine dürüst ol ama aşağıdaki soruları cevaplarken.

  • Neleri sen yapmak zorundasın?
  • Neleri gerçekten sen yapmak istiyorsun?
  • Neleri senin için başkaları da yapabilir?
  • Neleri senin için başkaları yapmak zorunda ama sen yapıyorsun?

Önceliklerini belirlersen iş kolay. Şimdi çocuklar uyudu. Ben mi? Yok vallahi, uyumak ilk önceliğim değil. Sessizliğin tadını çıkartacağım. Portakallı kurabiyeleri pişirmek için fırını ayarladım bile. Yapmak istediğim şeyleri yapmak için fırsat bulmuşum ne uykusu Allah aşkına!

Tamam, onlarla ev çok sesli, çok renkli ama yalan da yok hani, sessizlik de ayrı bir keyifli.

Not: Portakallı kurabiyeler pişince resmini ekleyeceğim bu arada.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s