Çocuk senden iyi bilir!

image.jpg

O çizer ben boyarım..

Çok uzun süredir üniversite öğrencileriyle haşır neşir olmamdan mütevellit şunu şöyleyebilirim ki, anne babaların çoğu kendilerini tatmin etmek ve çevrelerine bir şeyleri ispat etmek için çocuklarını düşünmeden ortaya atıyorlar. Düşünmeden diyorum çünkü çoğu bunun farkında bile değil malesef.

Çocuğunun neyi isteyip istemediğini değil kendi önceliklerini belirleyip ona göre adım atıyorlar çocuklarının hayatları için. Ama bu adımlar üniversitede başlamıyor tabii, daha çok küçükken başlıyor her şey.

Bu nereden mi geldi aklıma? Geçenlerde tanık olduğum bir sahneden.

Çocuklarla beraber dışarı çıkmıştık. Önce bir restorana gidip yemek yiyelim, diye düşündük ve en sevdiğimiz ve de en çok gittiğimiz yere gittik. Siparişleri verdikten sonra, garson benim ufaklık için kuru boya ve kağıt getirdi. Benimki de başladı hemen bir şeyler karalamaya. O sırada bizden daha önce geldikleri belli olan bir aile de yan masamızda oturuyordu. Nereden belli olacak, yemeklerini yiyorlardı da oradan.

Neyse, yanlarındaki çocuk 4 bilemedin 5 yaşlarında ve masadaki peçeteleri önüne almış eğip büküp bir şeyler yapıyor, sonra da annesine gösteriyor. Bir iki denemeden sonra annesi hiddetle “bırak artık şunları, al hadi boyama yap” deyip çocuğun önüne ittiriyor boyama kitabını. Bakıyorum çocuğa, hiç gönüllü değil ve bunu annesine de belli ediyor. Ama anne uçmuş. Duymuyor. İlla boyama yapacak çocuk, inatla ısrar ediyor.

O sırada benim oğlanın önündeki kağıtlardan birini alıp, o anneye vermek ve “belki de boyama yerine bir şeyler çizmeyi tercih eder” diyesim geldi de aklıma sonra vazgeçtim. Neden mi vazgeçtim? Babaları çok çatık kaşlıydı da ondan. Azcık tırsmış olabilirim. Kadın kadına olsak burnumu sokabilirdim belki de.

Zavallı çocuk nefret ede ede boyama yaptı yahu. Çok üzüldüm. Nesi vardı peçeteleri eğip bükmesinin? Çocuk severek bir şey yapıyorken al onu elinden, sonra ne modaysa başka çocuklar ne yapıyorsa onu yapmasını bekle çocuktan. Ne kadar acımasızca?

O kadar aciz değil ki bu çocuk milleti! Bırak kendi kararlarını verebilsin. Bu kadar mı zor?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s